Przerwa wakacyjna powoli dobiega końca, więc wraz ze zbliżającym się rozpoczęciem roku akademickiego należałoby podsumować działalność członków naszego Koła w tym okresie. Pomimo wakacyjnego rozluźnienia nasze delegacje były obecne między innymi na Forum Ekonomicznym w Karpaczu oraz Campusie Polska Przyszłości. Nie zabrakło także wizyt w Sejmie czy Senacie RP.

 

 

Seminarium w Senacie RP

11 lipca odbyło się seminarium organizowane przez Radę Gospodarczą przy Marszałku Senatu RP. Temat spotkania brzmiał: “Czy budżet, który utracił rangę podstawowego planu finansów państwa, może być podstawą absolutorium dla rządu?” Głównym powodem zorganizowania tego wydarzenia była decyzja NIK o niewyrażeniu pozytywnej opinii dla Rady Ministrów za rok 2022.

Głos w sprawie nieprzejrzystości finansów publicznych zabrali m. in. Sławomir Dudek, Marek Belka, Ludwik Kotecki, Stanisław Kluza czy Paweł Wojciechowski.

Dzięki uprzejmości Instytutu Finansów Publicznych członkowie naszego Koła mogli obserwować seminarium na żywo, co więcej, było ono moderowane przez Wiceprezesa SKN EP – Kacpra Wojdę.

Campus Polska Przyszłości 2023

W dniach 25-31 sierpnia w Olsztynie odbyła się trzecia edycja Campusu Polska Przyszłości organizowanego przez Rafała Trzaskowskiego. Wydarzenie, jak co roku, przyciągnęło setki młodych ludzi, którzy mieli okazję do spotkań z ludźmi ze świata polityki, ekonomii, filozofii, literatury czy biznesu.

Campus otworzyło spotkanie z noblistką, Olgą Tokarczuk, a następnie przez ponad pięć dni mieliśmy przyjemność uczestniczyć w pasjonujących spotkaniach i debatach na przeróżne tematy. Wydarzeniem specjalnym niejako kończącym Campus była debata Rafała Trzaskowskiego z Donaldem Tuskiem, podczas której młodzi uczestnicy mogli bezpośrednio zadać pytania liderom KO.

Członkowie naszego Koła aktywnie uczestniczyli w wydarzeniach Campusu, wspierając Instytut Finansów Publicznych w strefie NGO oraz jako wolontariusze. Życzliwa atmosfera sprzyjała interakcjom między uczestnikami Campusu, ekspertami, którzy byli otwarci na dialog z młodymi adeptami, oraz Alumnami SKN EP – aktywnymi przy tworzeniu Koła – obecnymi także na Campusie.

Forum Ekonomiczne w Karpaczu 2023

XXXII Forum Ekonomiczne w Karpaczu, czyli największa konferencja w Polsce poświęcona m.in. tematom gospodarczym, bezpieczeństwa, energetyki czy polityki międzynarodowej, odbyło się w dniach 5-7 września z naszym udziałem, a nawet panelem naszych Kołowiczów, ale od początku…

Partnerem merytorycznym wydarzenia jest Szkoła Główna Handlowa, która co roku we współpracy z ww. Forum opracowuje Raport poświęcony rozwojowi gospodarki w krajach Europy Środkowej. W tym roku SGH stworzyło serię paneli z przedstawicielami kilku kół naukowych, podczas których studenci mieli możliwość opowiedzieć o kołowych projektach. W serii Evening Discussion wzięli udział Jan Starosta i Marcin Grygo, którzy wraz z dr Sławomirem Dudkiem rozprawiali nad wielością podatków w Polsce. Ich panel jest zapowiedzią nowego projektu współtworzonego przez nasze Koło, mianowicie Rejestru Danin Publicznych. O projekcie więcej informacji niedługo…

Nie tylko konferencje

W międzyczasie odbyła się integracja członków Koła na MiniGolfie w Zagrywkach, a następną, już większą, integrację – Wejściówkę na SGH – zaczęliśmy 13 września w Rucianem-Nida. Wyjazd uznajemy za niezwykle udany, Wejściówkowicze mieli okazję spotkać i posłuchać między innymi Macieja Hermana – CEO Wedla, i innych ekspertów ze świata biznesu i ekonomii.  My natomiast widzimy się już za dwa tygodnie na naszej Alma Mater, zarezerwujcie sobie datę 10 października godzina 18.00, więcej info wkrótce, stay tuned:)

 

Igor Duchnowski

Błażej Sak

Leave a Reply